Durres

Główny port, jedno z najstarszych miast w kraju, z prawie 3000 letnią tradycją. Bogata historia w połączeniu z licznymi atrakcjami, które oferuje, bogatą bazą noclegową i gastronomiczną uczyniła to miasto najpopularniejszym kurortem nad Adriatykiem. W latach 1913-1920 Durres było tymczasową stolicą Albanii.

albania durres
albania durres

Amfiteatr rzymski

Najlepiej zachowany antyczny zabytek Durres. Został wybudowany w II w n.e i mógł pomieścić do 20 tyś. widzów. Należy do największych zachowanych amfiteatrów na Bałkanach. Obecnie pełni funkcje muzealne.

Wieża wenecka i mury miejskie

Wieża została zbudowana podczas istnienia republiki weneckiej, obecnie przerobiona na restaurację z widokiem na miasto. Od niej zaczyna się najlepiej zachowany fragment murów obronnych, wybudowanych celem ochrony miasta przed najazdami barbarzyńskich plemion.

Pomnik partyzanta

Pomnik upamiętniający partyzantów walczących z faszystami, a potem nazistami podczas II wojny światowej.

Pałac Królewski

Powszechnie znany jako Willa Zoga, od imienia władcy Albanii Zoga I, to wybudowana nad miastem w latach 20. XX w. rezydencja nadmorska w stylu Art Deco.

Obecnie jest ona niedostępna dla turystów, wzgórze stanowi natomiast doskonały punkt widokowy na miasto oraz zatokę.

durres albania
durres albania

„Miami street”

Jedna z ciekawszych ulic Durres, rozpoczynająca się od placu przy Wielkim Meczecie.

Porównywana jest do popularnego kurortu na Florydzie, z racji dużej ilości ekskluzywnych hoteli, butików oraz kawiarenek i restauracji, w otoczeniu słońca i egzotycznych palm.

Durres w Albanii to miasto niezwykle ciekawe, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Piaszczyste plaże i nadmorska promenada, kawa z widokiem na morze, to wszystko czeka na turystów spragnionych odpoczynku i powolnego cieszenia się wakacjami. Natomiast liczne kluby i bary oferują wieczorne atrakcje, dla tych co lubią eksplorować miasto do późnych godzin nocnych.

Durres Miasto

W Durres mocno widać włoskie wypływy w postaci eleganckich włoskich butików. W sklepach i restauracjach możemy dostać włoskie produkty i napoje. Niewątpliwą zaletą Albanii są przystępne ceny. Walutą obowiązującą jest albański lek. Kawa americano w restauracji to koszt 100 leków (ok 4 zł), pizza margherita 400/500 leków (16-20 zł), chleb ok 120 leków (4-5 zł), 1 kg pomidorów 150 leków ( ok 6 zł).

Durres Albania

Durres Albania

Położenie nad morzem pozwala cieszyć się dostępem do świeżych ryb i owoców morza w przystępnych cenach. Bogata baza noclegowa, od prywatnych kwater po 5-gwiazdkowe hotele pozwoli każdemu znaleść odpowiednie lokum na swoje wymarzone wakacje.

Durres Plaża
Durres
Durres Plaża

Film z lotu ptaka – Durres Albania

Booking.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *